ANESTEZİ TEKNİKLERİ İLE AĞRISIZ İŞLEMLER

Kişilerin akıllarını kurcalayan en büyük sorulardan biri ise saç ekimi sırasında acı duyulup duyulmadığıdır. Hatta bazı kişiler sırf bu sebeplerle yaptırmak istedikleri işlemleri ertelemektedir. Bu aşamada devreye anestezi girmektedir.

Deri altına enjekte edilen anestezi etken maddesi, sadece o bölgede bir uyuşma yaratarak yapılacak mikro müdahaleyi mümkün kılmaktadır.

LOKAL ANESTEZİ

Saç ekimi işleminin başlatılmasının ilk aşaması lokal anestezidir. Saç ekiminde, günümüzde çok kullanılan bir uygulamadır. Bu yöntemin uygulanmasında, iğneli ve iğnesiz enjektörler kullanılır.

Lokal anestezi toplamda 15-20 dakika kadar sürmektedir. İlk lokal anestezi enseye uygulanır ve donör bölgesinin ağrı duyusu kaybedilir. Alım işleminin bitmesinden sonra kanallar açılmadan önce başın ön bölgesine uygulanan lokal anestezi ile ekim yapılacak bölgede uyuşturulur. Böylelikle işlemin geri kalan kısmında kişi ağrı sızı hissetmez.

SEDASYON

Sedasyonlu saç ekimi, saç ektirmek istemesine karşın iğne veya operasyon korkusu nedeniyle buna cesaret edemeyen veya küçük bir ağrı ya da sızı dahi hissetmeden konforlu bir şekilde dolgun ve sağlıklı saçlara kavuşmak isteyenlerin tercih ettiği bir yöntemdir. Özellikle, iğne fobisi bulunanlar için büyük kolaylık sağlamaktadır. . Sedasyon ile saç ekiminde sıfır ağrı mümkün hale gelmiştir.

Sedasyon ile saç ekimi yapılacağı zaman, bireyin fiziksel durumuna ve kondisyon durumuna göre uygun seviyede doz belirlenir. Daha sonra bu doz hastaya verilir. Saç ekiminde sedasyon uygulaması yapılan kişinin, bilinci açık kalır. Bunun yanında, hislerinde belirgin bir azalma yaşanır. Hastaya yapılacak olan iğne ya da diğer tıbbi dokunuşlarda kişi, herhangi bir acı hissetmemektedir.