SIKÇA SORULAN SORULAR

SAÇ EKİMİ ÖNCESİ NELERE DİKKAT EDİLİR ?

Saç ekiminden bir hafta önce aspirin, coraspin, alkol, vitamin E gibi kan sulandırıcı maddelerden uzak durulmalıdır. Sigara tüketimi en aza indirgenmelidir. Saç ekimi günü iyi bir kahvaltı yapmak gerekir.

SAÇ EKİM İŞLEMİ NE KADAR SÜRER ?

Saç ekimi ekilecek greft sayısına göre farklılık göstermekle birlikte ortalama 4-8 saat süren bir işlemdir. Bu süreçte durmaksızın ekim yapılmaz. Hastanın özel ihtiyaçlarını karşılaması için aralar verilmektedir. Hasta işlem boyunca televizyon izleyebilir, müzik dinleyebilir, dergi vs. okuyabilir.

SAÇ EKİM İŞLEMİ AĞRILI BİR İŞLEM MİDİR ?

Saç ekimi işlemi mutlaka hastanede yapılması zorunlu lokal anestezi altında yapılan bir işlemdir. Hasta sadece anestezi uygulanırken yapılan işlemi hissetmektedir. Uyuşma gerçekleştikten sonra herhangi bir ağrı hissetmeyecektir. FUE ve DHİ (kalem) saç ekimi, diğer saç ekim tekniklerine göre ağrısız ve kanamasız bir yöntemdir.

LAZER İLE SAÇ EKİMİ YAPILABİLİR Mİ ?

Saç ekimi işleminin gerçekleştirildiği bazı kliniklerde veya yapıldığı idda edilmekte Lazer greftlerin yerleştirileceği kanalların açılması aşamasında kullanılmaktadır. Ancak lazer ışını bölgedeki damarları yakmakta ve zarar vermektedir. Ekilen greftlerin adapte olması ve yaşaması için ihtiyacı olan kanlanmaya engel teşkil etmektedir. Bu nedenle lazerli saç ekimi işleminde sonuçlar beklendiği gibi olmayacaktır. Ayrıca lazerli işlem sonucunda cildin ve kabuklanmaların iyileşme süreci daha uzun olacaktır.

SAÇ EKİM İŞLEMİ VAR OLAN SAÇIN DÖKÜLMESİNE SEBEP OLUR MU ?

Saçlı bölgeye ekim yaparak sıklaştırmak mümkündür. Özellikle DHİ tekniği ile ekim işleminde sıfır zayiat verilir. Zarar vermeden ekim yapmak hem saç ekimi yapan ekibin tecrübe ve becerisiyle alakalı hemde saç kanallarını açarken kullanılan kanal iğnelerinin kalitesi ile alakalıdır. Bu durumda saçlar bir süre sonra tekrar çıkar ve uzar.

EKİLEN SAÇLAR NE ZAMAN ÇIKAR ?

Bu durum hastanın fizyolojik yapısına göre farklılık göstermektedir. Dökülme olsa dahi endişe edilecek bir durum söz konusu değildir. İlk saçlar ekim işleminden ortalama 3 ay sonra çıkmaya başlayacaktır. 6. ayda ekilen saçların %80’inin çıkmış olması beklenmektedir. Saçlar ayda yaklaşık 1 cm uzamaktadır. Saç ekimi sonrası birinci yılında ekilen saçların tamamı çıkmış olacaktır.

KAÇ ÇEŞİT SAÇ EKİMİ VARDIR ?

Saç kökleri Greft dediğimiz doku parçaları olarak nakil edilir. Canlı saç kökü naklinde üç teknik vardır. Birinci teknik FUT (Foliküler Ünit Transpanlantation). İkinci teknik FUE (Foliküler Ünit Extractation). Üçüncü teknik DHI (Direct Hair İmplant). Günümüzde FUT ve DHI tekniği kullanılmaktadır. Amaç daha fazla saç kökünü bir seansla nakledebilmektir.

SAÇ EKİMİ DIŞINDA UYGULANABİLECEK BAŞKA BİR YÖNTEM VAR MI ?

Saç ekimi işlemi dışında başka yöntemlerde vardır. Ancak saç ekimi kellikten kurtulmak için kullanılan peruk, protez gibi yöntemler arasında en sağlıklı ve en etkili sonuçlar veren doğal görünümlü ve kalıcı bir yöntemdir.

SAÇ EKİM İŞLEMİNİN TEKRARLANMASI GEREKİR Mİ ?

Ekim yapılan alanın büyüklüğüne, hastanın saç dökülme oranına ve verici alanın yeterliliğine bağlı olarak birkaç seansta gerçekleştirilebilir.